امضاي موافقتنامه کنسرسیوم ايران و روسيه برای بومی سازی تولید دکل حفاری در ایران

به گزارش روابط عمومي PEDEX،  هفته انرژی در روسیه و اجلاس بین‌المللی صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر با حضور کشورمان و چندين کشور مختلف از ۱۲ الی ۱۴ اکتبر در روسیه برگزار شد.

هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی احمد اسدزاده معاون وزیر نفت، سفیر کشورمان در روسیه، مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا، مدیرعامل شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس و جمعی از کارشناسان حوزه نفت و انرژی ایران در اجلاس امسال شرکت داشتند.

برنامه‌های اجلاس و هفته انرژی روسیه، با شعار محوری «توسعه پایدار انرژی» با برگزاری نمایشگاه تازه‌ترین فناوری‌های حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر و در حاشیه آن بیش از ۱۲ نشست تخصصی با موضوعات مختلف، از جمله «ایجاد فناوری‌های انتقال انرژی، وظایف واقعی و راه‌های حل آنها»، «تغییر شکل لجستیک صادرات زغال سنگ تحت فشار تحریم ها»، «پیش بینی تعادل سوخت و انرژی بعنوان کلید حل مشکلات توسعه اقتصادی- اجتماعی و برنامه ریزی راهبردی» برپا گرديد.

در حاشيه این اجلاس، معاون امور بین‌الملل در وزارت نفت ایران آقاي احمد اسدزاده از عقد قراردادهای بزرگ کشورش در بخش انرژی با روسیه خبر داد و گفت:" انشاالله در بخش نفت و گاز قراردادهای خوبی با روسیه منعقد خواهد شد. ایران و روسیه دو بازیگر قدرتمند در منطقه هستند، ظرفیت‌های بسیار بالایی دارند. این دو کشور در خیلی از بخش‌ها می‌توانند مکمل هم باشند".

معاون امور بین بین‌الملل در وزارت نفت ایران خاطرنشان کرد که ایران و روسیه در بخش انرژی می‌توانند فعالیت‌های بسیاری داشته باشند "زمینه‌های همکاری متعدد هستند و مذاکرات متعددی با شرکت‌های بزرگ روسی داشتیم و به زودی در بخش توسعه میدان‌های نفتی و گازی و صادرات گاز، با روسیه قراردادهای بزرگ منعقد خواهیم کرد."

در این راستا و پیرو منویات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال 1401 بر مبنای تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس بعنوان زیرمجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا و بعنوان عضوی از خانواده بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، نسبت به انجام مذاکرات فشرده با سازندگان روسی به عنوان جایگزینی برای تکنولوژی رایج در این صنعت اقدام نموده و در راستای امکان انتقال تکنولوژی ساخت دکلهای حفاری روسی به کشور ایران و بومی سازی آن به عنوان یک بخش حیاتی صنعت بالادستی نفت و گاز اقدام نموده است. شایان ذکر است دکلهای حفاری ساخت کشور روسیه در عین داشتن تکنولوژی منحصر بفرد و عدم وابستگی به دانش فنی و تجهیزات آمریکایی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

در ادامه ضمن توافق برای اجرای ساخت دو دکل سبک به عنوان پروژه پایلوت برای شروع همکاری توافق گردید و مقرر شد که مشخصات فنی و جانمایی تجهیزات و ادوات دکل بر اساس نیاز و طبق درخواست شرکت پدکس تعیین گردد. لذا متخصصان شرکت پدکس با توجه به نیاز صنعت نفت و گاز کشور، پروژه های اجرا شده و تجربیات بدست آمده طی سالیان گذشته تجهیزات مورد نظر خود را با در نظر گرفتن قابلیت اطمینان، صرفه اقتصادی، تعمیر پذیری و ... انتخاب و به طرف روسی اعلام نموده اند.

شایان ذکر است تیم اجرایی شرکت پدکس ضمن انجام مذاکرات فشرده و ساعتها کار کارشناسی مشترک با طرفهای روسی، قرارداد مشارکت بین طرفین را تنظیم و نهایی نمود و این قرارداد در تاریخ 13 اکتبر 2022 در خلال برگزاری نمایشگاه نفت و گاز روسیه با حضور معاون وزیر انرژی روسیه، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت ایران، مدیر عامل شرکت انرژی گستر سینا و مدیران عامل شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس (پدکس) و شرکتهای ZNV و PSI روسیه در مسکو امضاء گردید. در این توافقنامه مقرر شده است که پس از 6 ماه از تشکیل و اجرای پروژه مشارکت توسط کنسرسیوم، این ساختار به صورت شرکت سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) تغییر و ارتقاء یابد. امضاء این توافقنامه در نمایشگاه نفت و گاز روسیه در اکتبر 2022 در شهر مسکو، نقطه عطفی در همکاری دو کشور در عرصه صنعت نفت و گاز و علی الخصوص در بخش بالادستی این صنعت خواهد بود.